Centar za autizam je državna organizacija sa sedištem u Zagrebu koja nudi niz obrazovnih, stručnih i socijalnih usluga za osobe sa poremećajem iz spektra autizma (PSA) i osobe sa intelektualnim teškoćama.
Osim u Zagrebu, Centar ima predstavništvo u Novoj Gradiški. Centar je započeo sa radom 1981. godine kroz prvo vaspitno-obrazovno odeljenje u Osnovnoj školi "Nad lipom" u Zagrebu, a 1983. označava početak sistematske podrške kroz osnivanje Centra za autizam kao jedine specijalizovane ustanove za rehabilitaciju dece i omladine sa autizmom.
Najsnažnija obeležja škole su uključenost u socijalnu zajednicu kroz interakciju korisnika sa vršnjacima i participaciju u životu lokalne zajednice. Takođe, veliki naglasak je stavljen na sistematske i planirane aktivnosti senzibilizacije javnosti o potrebama dece i odraslih sa PSA i intelektualnim teškoćama.
U Centru su zaposleni stručnjaci različitih profila: učitelji defektolozi – edukacijski rehabilitatori, učitelji likovne kulture, učitelji fizičke kulture, učitelji muzičke kulture, veroučitelj, psiholog, socijalni radnik, terapeut senzorne integracije, asistenti u nastavi/pomoćnici (vaspitači, negovatelji i medicinsko osoblje). Zaposleni redovno učestvuju u edukativnim radionicama i okruglim stolovima što u svojstvu predavača, što u svojstvu polaznika u svrhu povećanja vlastitih kompetencija i stručnosti.
U sklopu Centra osnovana je i učenička zadruga "Grana" i akademski časopis "Autizam" koji doprinosi edukaciji stručnjaka i senzibilizaciji društva o specifičnim potrebama i podršci osobama s poremećajima iz autističnog spektra.
Vizija njihove ustanove stavlja naglasak na kontinuiranom potsticanju dodatnog usavršavanja njihovih zaposlenih kako bi svojim korisnicima mogli ponuditi što širu i kvalitetniju uslugu.
Ravnateljica Centra za autizam
Rođena je 1959. u Delnicama. Osnovnu školu završila je u Delnicama, a Klasičnu gimnaziju u Zagrebu. Na Fakultetu za defektologiju Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je 1984. i stekla zvanje diplomirani defektolog- nastavnik razredne nastave. I te 1984. godine tema je njenog diplomskog rada bila prikaz individualiziranog programa rada s dječakom s autizmom. Autizam je područje njezinog velikog stručnog interesa i trajan profesionalni izazov.
Pet godina radila je kao učiteljica u redovnoj školi. U Centru za autizam u Zagrebu zaposlila se 1989. gdje radi i danas. 0d 1997. do 2104. voditeljica je predškolskog i osnovnoškolskog programa. U svom radu promiče prava i boljitak djece, mladih i odraslih osoba s autizmom i njihovih obitelji. Bila je nositelj aktivnosti u izradi državnog Programa osnovnog školovanja djece i mladeži s autističnim poremećajem, koji je potvrđen od strane Ministarstva prosvjete i športa 1997. Republike Hrvatske godine i vrijedi i danas.
Bila je članica radne skupine za izradu Nastavnih planova posebnih kurikuluma za osnovne i srednje škole (2019).
Redovito surađuje s Agencijom za odgoj i obrazovanje kao aktivni sudionik i suorganizator stručnih skupova. Kao stručni suradnik promaknuta je u zvanje savjetnika.
Piše u časopisu „Autizam“. Dugogodišnji je član povjerenstva za polaganje stručnih ispita iz područja autizma.
Također, završila je edukaciju za članove mobilnih stručnih timova preko Centra inkluzivne potpore „Idem“. Sa stručnim radovima sudjeluje na konferencijama, kongresima, stručnim skupovima, bilo samostalno, bilo u koautorstvu. Redovito se stručno usavršava kao edukacijski rehabilitator i ravnateljica. Često u medijima zastupa poštivanje prava osoba s autizmom i prihvaćanje ovih osoba u zajednici.
Završila je specijalistički studij rane intervencije u edukacijskoj rehabilitaciji i stekla zvanje sveučilišne specijalistice rane intervencije u edukacijskoj rehabilitaciji.
Sada je ravnateljica Centra za autizam u drugom mandatu. U ovoj je ulozi promaknuta u zvanje ravnateljice – mentorice.
voditeljica Predškolskog i Osnovnoškolskog programa u Centru za autizam u Zagrebu (od 2017.).
Diplomirala je 1989. na Edukacijsko rehabilitacijskom fakultetu (tada Fakultetu za defektologiju) Sveučilišta u Zagrebu i stekla zvanje diplomirani defektolog- nastavnik razredne nastave.
Višegodišnjim radom s djecom i mladima s poremećajem iz spektra autizma, njihovim roditeljima nastoji promicati i podržavati primjenu stručnih dostignuća u praksi. Završila dvogodišnju edukaciju Senzorna integracija te je kao senzorno integracijski pedagog nositeljica aktivnosti u izradi posebnog programa “Senzorna integracija kod učenika s poremećajem iz autističnog spektra”, kojeg je odobrilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH, 2016. godine. U Agenciji za odgoj i obrazovanje sudjeluje kao aktivni sudionik stručnih skupova. Promaknuta je u zvanje izvrsnog savjetnika. Bila je članica Kurikularne reforme, radne skupine za izradu Nacionalnog dokumenta “Okvir za poticanje i prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i učenika s teškoćama” (2017), te članica radne skupine za izradu Nastavnih planova posebnih kurikuluma za osnovne i srednje škole (2019).
Dugogodišnji je članica uredništva časopisa i piše u časopisu “Autizam”. Završila je edukaciju za članove mobilnih stručnih timova preko Centra inkluzivne potpore „Idem“. Članica je više strukovnih organizacija u različitim ulogama i to Hrvatske komore edukacijskih rehabilitatora, Upravnog odbora Udruge edukacijskih rehabilitatora Grada Zagreba i Zagrebačke županije, Upravnog odbora udruge CIP Idem, Hrvatskog društva za mentalno zdravlje osoba s intelektualnim teškoćama, Sudjeluje na konferencijama, kongresima, kao aktivni ili pasivni sudionik. Završila je znanstveni postdiplomski i izvanredni doktorski studij u području edukacijske rehabilitacije i stekla zvanje doktora znanosti na Edukacijsko rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nositeljica je kolegija “Poremećaj iz spektra autizma” na Zagrebačkom veleučilištu na katedri Radna terapija , kolegija “Programiranje u radu s osobama s poremećajem iz spektra autizma” na studiju Edukacijska rehabilitacija, Sveučilišta u Mostaru te tako prenosi i promiče stečena znanja iz područja rada s djecom i mladima iz spektra autizma.
Učitelj, edukacijski rehabilitator
diplomirala je 2019. godine na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, smjer Edukacijska rehabilitacija (Inkluzivna edukacija i rehabilitacija). Još tijekom studentskih dana pokazivala poseban interes za rad s djecom s poremećajem iz spektra autizma. Aktivno je sudjelovala na projektu „Podrška djeci i mladima s teškoćama socijalne komunikacije u Ličko-senjskoj županiji“ i prisustvovala konferenciji Floortime. Također, dodatno akademsko iskustvo stekla sudjelovanjem na Erasmus+ studentskoj razmjeni u Nizozemskoj na Radboud sveučilištu. Pripravnički staž odradila u dječjem vrtiću kao stručni suradnik, a nakon toga je od 2020. godine zaposlena u Centru za autizam gdje je i položila stručni ispit. Trenutno radi na mjestu učitelja edukacijskog rehabilitatora u kombiniranom razrednom odjeljenju.
Edukacijski rehabilitator
Nakon završene jezične gimnazije u Metkoviću, diplomirala 2017. godine na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu. Posljednji semestar studiranja provela je na Sveučilištu u Finskoj, a svoj predmet interesa potvrdila kroz diplomski rad „Prikaz organizacije sustava podrške osobama s poremećajem iz spektra autizma u Finskoj“. Pripravnički staž odradila u Centru za autizam na mjestu učitelj edukacijski-rehabilitator. Rad s učenicima zasniva na vizualno-kognitivnoj podršci te po principima primijenjene analize ponašanja. Sudjelovala na 2. međunarodnom znanstveno-stručnom skupu Odjela za psihologiju s voditeljicom programa dr.sc. Draganom Mamić, dipl.def., na temu „Izazovi u poučavanju emocija i emocionalne regulacije kod učenika s poremećajem iz spektra autizma“. Redovito se stručno usavršava kao edukacijski rehabilitator kroz različite edukacije u Hrvatskoj te kroz projekte u Italiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Turskoj, a na teme „Mental Health Education“, „Inclusion Outdoors“ i „Access For Inclusion“.
Učitelj, edukacijski rehabilitator
nakon završene opće gimnazije diplomirala 2017. godine na Edukacijsko - rehabilitacijskom fakultetu, smjer Edukacijska rehabilitacija (Odsjek za inkluzivnu edukaciju i rehabilitaciju). Još tijekom fakulteta iskazivala poseban interes za područje poremećaja iz spektra autizma te je sve godine studiranja radila kao pomoćnik u nastavi i asistent u vrtiću. Pripravnički staž odradila je u Centru za autizam na mjestu učitelj edukacijski rehabilitator - voditelj skupine. Trenutno je zaposlena u istom Centru kao učitelj edukacijski rehabilitator - razrednik u kombiniranom razrednom odjeljenju. Rad s učenicima zasniva na vizualno - kognitivnoj podršci, a u radu često koristi socijalne priče kao i različita tehnološka pomagala (interaktivni zid, pričajući raspored, tablet računala). Od školske godine 2021./2022. član je uredništva časopisa "Autizam".
Dipl. defektolog i pedagog senzorne integracije s više od 30 godina iskustva u radu s djecom iz spektra autizma.
Prvih sedam godina svog profesionalnog putovanja provela je u timu za opservaciju i dijagnostiku na Odjelu za autizam Psihijatrijske bolnice Jankomir gdje je pisala i programe za rad s djecom kod kuće te savjetovala i poučavala roditelje. Nakon ukidanja Odjela prelazi u osnovnoškolski program Centra za autizam i radi kao učitelj u odgojno – obrazovnim skupinama i produženom stručnom postupku te školskoj knjižnici. Trenutno vodi kombinirani razredni odjel 3. i 4. razreda. Sve vrijeme se stručno usavršava i pohadja brojne edukacije. U svom radu primjenjuje i kombinira različite metode i pristupe (TEACCH, ABBA, Floor-time, senzorno – integrativni pristup, funcionalnu analizu ponašanja, body – language, učenje kroz igru i pokret, Montessori pristup, totalnu komunikaciju…). Kao veliki zaljubljenik u knjige i zagovornik pripovijedanja svojim učenicima svakodnevno čita i priča priče. Kroz projekat “Knjižnica širom otvorenih vrata” sudjeluje u organizaciji susreta i zajedničkih aktivnosti učenika Centra za autizam s učenicima redovnih škola u prostorima Gradskih knjižnica te u projektu R.E.A.D. (Reading Education Assistance Dogs). I nakon toliko godina sa svakim novim učenikom s veseljem kreće u novu avanturu.
Učitelj - edukacijski rehabilitator
Rođena je 1987.godine u Brežicama, Slovenija. Nakon završene Srednje škole za medicinske sestre Vinogradska 2006. godine upisuje Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u Zagrebu.
Godine 2012. diplomira na navedenom fakultetu i stječe zvanje magistra edukacijske rehabilitacije. Tijekom studiranja radila je kao osobni asistent u vrtiću djevojčici s poremećajem iz spektra autizma. Član je Hrvatske komore edukacijskih rehabilitatora i Udruge edukacijskih rehabilitatora Grada Zagreba i Zagrebačke županije.
U Centru za autizam radi od 2012. godine na radnom mjestu učitelj - edukacijski rehabilitator u skupini u osnovnoškolskom programu za djecu i mladež s poremećajima iz spektra autizma.
Rad s učenicima zasniva na vizualno-kognitivnoj podršci te poseban naglasak stavlja na aktivnosti i tehnike hranjenja kod učenika sa teškoćama hranjenja i pijenja.
Stručno se usavršava na raznim usavršavanjima kako unutar Centra za autizam tako i izvan njega.
Svakodnevno radi na računalu uz osnovno korištenje MS Office paket te engleski jezik koristi u govoru i pismu.
Učitelj - edukacijski rehabilitator
Rođena je 1976.g. u Virovitici. Osnovnu školu i Opću gimnaziju je završila u Daruvaru. 1994, nakon završetka škole je kratko, 4 mjeseca, volontirala u Centru za odgoj i obrazovanje „Rudolf Steiner“ u Daruvaru s osobama s intelektualnim teškoćama. Na Fakultetu za defektologiju Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je 2001.g. i stekla zvanje profesor defektolog-rehabilitator. U Centru za autizam u Zagrebu zaposlila se 2000.g gdje radi i danas. Prilikom zaposlenja radila je kao odgajatelj u programu odraslih osoba s PAS godinu i pol dana. U travnju 2002.g počinje raditi kao učitelj edukacijski-rehabilitator u odgojno-obrazovnoj skupini u osnovnoškolskom programu za djecu i mladež s PAS. Iznimno je od rujna 2004. do prosinca 2005.g i tijekom školske/radne godine 2020./202.g. radila kao rehabilitator u programu odraslih osoba s PAS. Njen rad se zasniva na vizualno-kognitivnoj podršci (TEACCH metoda), svakodnevno i uspješno u radu koristi socijalne priče. U ožujku 2019. održala je radionicu na stručnom skupu u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje na temu „Poučavanje socijalnim vještinama i socijalne priče“. Sudjelovala je u Erasmus+ projektu “To je u redu/It’sOK!” kao član projektnog tima.