OŠ Antona Janše Radovljica je osnovna šola, ustanovljena za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Na šoli, ki vključuje heterogeno populacijo otrok in mladostnikov (6-26 let) z lažjo, zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju, običajno v kombinacijami z drugimi primanjkljaji ali stanji (motnje avtističnega spektra, AD(H)D, govorno-jezikovne motnje, čustveno-vedenjske motnje, telesna invalidnost itn.), se šolajo otroci iz 13 slovenskih občin. Strokovni kader predstavljajo pretežno specialni in rehabilitacijski pedagogi ali učitelji posameznih predmetov s specialno pedagoško dokvalifikacijo. Na šoli deluje tudi terapevtski tim logopedinje, nevrofizioterapevta in delovne terapevtke, delo pa poteka timsko, večkrat v povezavi z zunanjimi strokovnjaki. Šola vsa leta sodeluje v nacionalnih projektih v povezavi z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Zavodom za šolstvo, Šolo za ravnatelje in Državnim izpitnim centrom. V konzorciju s še dvema šolama za otroke s posebnimi potrebami je sodelovala v pilotnem projektu vzpostavitve strokovnih centrov, kar je tudi dolgoročna vizija šole kot centralne regijske ustanove za svetovanje, pomoč in podporo družinam in otrokom s posebnimi potrebami na vseh nivojih izobraževanja, kot tudi učiteljem in ostalim strokovnjakom, ki delajo z otroki s posebnimi potrebami. Učitelji praktiki sledijo razvoju stroke in splošne didaktike z vključevanjem v nacionalne projekte (npr. v sodelovanju z Zavodom za šolstvo) in z udeležbo na usposabljanjih. Šola izvaja dva programa (prilagojeni program in posebni program), skupina mobilnih učiteljev pa izvaja osnovnošolski program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo v 15 OŠ in vrtcih v širšem lokalnem okolju.
univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja
Zaključila je najprej študij specialne pedagogike za vedenjske in osebnostne motnje, ob delu je zaključila drugo stopnjo študija socialne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Ljubljani.
Po študiju se je zaposlila v Mladoletniškem zaporu v Celju, kjer je delala 6 let z mladoletnimi obsojenci z najtežjimi kaznivimi dejanji. Izvajala rehabilitacijski in postrehabilitacijski program, nudila psihosocialno pomoč, vodila skupino pri treningu socialnih veščin.
Leta 1993 se je zaposlila v Osnovni šoli Antona Janše Radovljica in je 10 let delala kot svetovalna delavka. Uvedla in izvajala je preventivne programe, ki so bili glavna smernica strokovnega dela. Program socialno učenje in trening socialnih veščin je pripravila skupaj s profesorico Pedagoške fakultete z oddelka socialne pedagogike. Aktivno je delala na področju prevencije drog v šoli in v medlokalni interdisciplinarni akcijski skupini. Največ se je ukvarjala s čustveno motenimi otroki in z otroki s težavami v socialni integraciji, ki so socialne veščine pridobivali na izkustvenih delavnicah, planinskih pohodih in terapevtskih taborih. Izvajala je tudi preventivne programe proti nasilju in spolnim zlorabam.
profesorica defektologije
Svoje prve delovne izkušnje je začela pridobivati v Centru za usposabljanje, delo in varstvo Radovljica kot skupinski habilitator. Poleg svoje redne zaposlitve je izkušnje pridobivala z aktivnim sodelovanjem v programih organizacije Zveze Sožitje, tako na programih izobraževanja in usposabljanja družin kot na programih vseživljenjskega učenja za osebe z MDR. Še vedno je aktivna članica lokalnega društva Sožitje Radovljica, Bled, Bohinj.
Zadnjih 15 let je zaposlena v OŠ Antona Janše Radovljica na delovnem mestu učiteljice v razredu posebnega programa. Izvajala je tudi dodatno strokovno pomoč v vrtcih. Svojo poklicno kariero je gradila sistematično ob nenehnem strokovnem izobraževanju. Ima bogate izkušnje z delom z otroki in mladostniki z Downovim sindromom, MAS in drugimi motnjami v duševnem in telesnem razvoju. Kot dodaten izziv ji predstavlja delo z otroki z avtizmom, za kar se je dodatno in načrtno izobraževala. Opravljen ima tečaj Motnje senzorne integracije, osnovno izobraževanje Brain gym, izobraževanja po modelu TEACCH, izobraževanje PECS, osnovno usposabljanje ABA, Taktilna integracija MNRI, je inštruktorica Yoga&Kids. Na šoli vodi program Specialna olimpiada, skozi katerega spodbuja in usmerja učence za zdravo in aktivno življenje. Sodelovala je v delovni skupini v komisiji za prenovo programa PPVI pri Zavodu Republike Slovenije za šolstvo. Aktivno sodeluje v šolskih projektih ter v razvojnem projektu Varno in spodbudno učno okolje – Ustvarjanje učnih okolij za 21. stoletje, v področni skupini Vzgoja in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami.
profesor defektologije
Po univerzitetnem študiju je opravil znanstveni magisterij na smeri specialna in rehabilitacijska pedagogika na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani s temo spletnega nadlegovanja pri otrocih s posebnimi potrebami Kot učitelj se je najprej zaposlil v posebnem programu vzgoje in izobraževanja, nato pa nadaljeval kot učitelj v prilagojenem programu z nižjim izobrazbenim standardom. Dve leti je opravljal delo učitelja za dodatno strokovno pomoč v programu osnovne šole ter dve leti opravljal funkcijo ravnatelja osnovne šole za otroke s posebnimi potrebami. Trenutno opravlja funkcijo pomočnika ravnatelja, ob tem pa pedagoško obvezo opravlja kot učitelj naravoslovja. Veliko se ukvarja s področjem uporabe informacijske tehnologije v šolstvu, na tem področju več let sodeluje s Pedagoško fakulteto v Ljubljani, aktivno pa nove tehnologije vpeljuje v pouk in organizacijo poslovanja. Od leta 2003 je administrator spletnega mesta Društva Bravo, kot član predmetne skupine za nižji izobrazbeni standard pa sodeluje pri pripravi nacionalnih preverjanj znanja. Je avtor učbenika za naravoslovje in soavtor nekaterih učnih načrtov za prilagojeni program. Kot koordinator in član je sodeloval in še sodeluje v več projektih in partnerstvih v programih Erasmus plus, Comenius in Etwinning.
profesorica specialne in rehabilitacijske pedagogike
Leta 2015 je diplomirala na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani, smer Specialna in rehabilitacijska pedagogika. Od leta 2011 je zaposlena na Osnovni šoli Antona Janše Radovljica. Delo je začela kot mobilna specialna in rehabilitacijska pedagoginja na osnovnih šolah v okolici. Od leta 2014 pa je učiteljica v prilagojenem izobraževalnem programu z nižjim izobrazbenim standardom. Večino let dela kot razredničarka ter predmetna učiteljica. Delala je tudi v oddelkih podaljšanega bivanja. V letih od 2017 do 2019 se je usposabljala kot mentorica programa BASE in aktivno sodelovala v projektu Razvijanje pozitivnega samovrednotenja ranljivih otrok. Sodelovala je v razvojni nalogi Formativno spremljanje v podporo vsakemu učencu in razvoju vključujoče šole. Trenutno pa sodeluje v razvojni nalogi Ustvarjanje učnih okolij za 21. stoletje.
magistra profesorica specialne in rehabilitacijske pedagogike
Svoje 10 letne izkušnje na OŠ Antona Janše je najprej pridobivala kot učiteljica v nižjih razredih osnovnošolskega programa z nižjim izobrazbenim standardom, zadnja leta pa poučuje učence v posebnem programu vzgoje in izobraževanja. Svoje delo je dopolnjevala tudi z izvajanjem dodatne strokovne pomoči v vrtcih. Poseben izziv in motivacijo za delo ji predstavljajo otroci z MAS, na področju česar se stalno tudi dodatno izobražuje. Opravljena ima številna usposabljanja z gibalno senzornega področja ter osnovno izobraževanje po vedenjskem pristopu ABA. Dodatna znanja je pridobivala na področju nevrotaktilne integracije refleksov MNRI po metodi dr. Masgutove, pridobljeno pa ima tudi licenco inštruktorice joge za otroke (Yoga&Kids). Že nekaj časa je vključena v mednarodna sodelovanja preko Erasmus projektov. Svoje znanje in izkušnje je izpopolnjevala na strukturiranem tečaju Smart Teachers Play More na Islandiji. V letošnjem letu je postala koordinatorica za pridobitev in izvajanje Erasmus akreditacije, ki smo jo pridobili za obdobje 2022 – 2027. Zadnji dve leti aktivno sodeluje tudi pri razvojnem projektu Varno in spodbudno učno okolje pod okriljem Zavoda za šolstvo Republike Slovenije. Je umetniška duša, ki poskuša učencem dan za dnem ustvarjati nove priložnosti za učenje in življenje.
profesorica defektologije
Svojo karierno pot je začela kot samostojni pedagog v Centru za usposabljanje, delo in varstvo Radovljica. Kasneje je z delom nadaljevala v OŠ Antona Janše; tudi kot učiteljica v posebnem programu, zadnja leta pa učiteljica osnovnošolskega program v nižjem izobrazbenem standardu ter predmetna učiteljica.
Pri svojem delu se je sproti izobraževala in usposabljala, pridobila je ustrezna znanja in veščine Integracije vseživljenjskih refleksov in Taktilne integracije po metodi dr. Masgutove. Več let je sodelovala pri nacionalnem projektu Evropska vas. Sodelovala in organizirala je državna tekmovanja iz znanja družboslovja na šoli. Dve leti je evalvirala gradiva učbeniške serije večinskih šol. Je tudi avtorica berila za 6. razred. Opravila je osnovno izobraževanje v pedagogiki Montessori. Sodelovala je v razvojni nalogi Formativno spremljanje v podporo učenju vsakega učenca in Trajnostna mobilnost. Trenutno pa sodeluje v razvojni nalogi Ustvarjanje učnih okolij za 21. stoletje. Pri svojem delu uporablja IKT in v pouk vpeljuje nove interaktivne vsebine.